Should – Shouldn’t Konu Anlatımı

Karşı tarafa tavsiyede bulunmak veya öğüt vermek için should/shouldn’t kullanabilirsiniz. Should, fiile (yap)malı anlamını katar; shouldn’t ise olumsuz hali olup (yap)mamalı anlamını veren ektir. Soru halinde ise should/shouldn’t öznenin önüne getirilir. Should ve shouldn’t olan cümlelerde fiile herhangi bir ek getirilmez.

Olumlu cümle yapısı: Özne + should + fiil + nesne
Olumsuz cümle yapısı: Özne + shouldn’t + fiil + nesne
Soru cümlesi: Should/Shouldn’t + özne + fiil + nesne

You should go to bed early.
Erken yat-malı-sın.

We should study English.
İngilizce çalış-malı-(y)-ız.

Aşağıdaki örnek cümleleri inceleyiniz.
ovw
You should eat less food. (Kilolu ve fazla yemek yiyen birine daha az yemek yemesini öğüt verirken should kullanabiliriz.)
You shouldn’t eat much food. (Kilolu ve fazla yemek yiyen birine çok yemek yememesini öğüt verirken shouldn’t kullanabiliriz.)

Örnek:
Sam: I’m overweight. (Şişmanım.)
Stella: You should do sports. (Spor yapmalısın.) [Stella, çok şişman olduğunu söyleyen Sam’a tavsiyede bulunur.]
Sam: I feel very tired when I do sports. (Spor yaptığımda kendimi çok yorgun hissediyorum.)
Stella: Then, you shouldn’t eat much. (Öyleyse, fazla yemek yememelisin.) [Stella, farklı bir öneride bulunuyor. Dikkat ettiyseniz should’un olumsuzu kullanıldı.]

51 thoughts on “Should – Shouldn’t Konu Anlatımı

 1. bence çok güzel beğendim süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr…………………………………………………………………

 2. çok güzeldi senin sayende yazılıdan işallah yüksek alıcam ve annemden dayak yemeden kurtulucam

 3. bende İngilizce öğretmeniyim arkadaşlar bu site çok güzel ve doğrudur bu siteyi tercih ediniz.

 4. İngilizceyi kolayca geliştirmenin bir yolunu buldum galiba?
  sınavlara çalışmış olmanın pratik bir yolu?
  Cevaplayayım kendi sorularımı: :D :D :)
  – Hoca dersi anlatır ve sen eve gelirsin. Ders çalışmaya en son işlediğiniz konudan başla. O konuyu daha iyi anlamak için kaynak kitaplardan örnekler bul ve not al. o örneklerden faydalanarak kendi örneklerini üret ve onlara da çalış. o konu hakkında internet siteleri araştır ve en doğru ve anlamakta zorlanmadığın bir siteyi seç ve oradan açıklamaları oku. o açıklamaları da not al ve hem defteri ve hem de o notu sürekli tekrar et. sınav günü yaklaşınca da elde ettiğin örnekleri ve açıklamaları tekrar edip 3-4 tane test çözüp, soruların çözümünü inceleseniz yeter. diyeceğim de bu ne alaka diyeceksiniz. Ben bu siteyi gerçekçi ve anlaşılır buluyorum. Ders çalışmama çok yardım etti bugün. Pazartesi olan sınavım umarım güzel geçer. Eğer güzel geçerse hakkını nasıl öderim güzel yönetici kardeşler, bilemiyorum.. Çok sağ olun .. İyi ki varsınız…

 5. Gerçekten kısa ve öz olmuş benimde pazartesi sınavım var. Ayrıca simay yazını okudum bence de oldukça haklısın yazını yazdığın için sağol. Ayrıca bu siteyi ilk defa gördüm ve teşekkür ederim yazınız için…

 6. Merhaba ben 7. sınıfım. Bu anlatım çok güzel olmuş.

  Yarında sınavım vardı :) Teşekkürler !! :D

 7. Bence cioook faydali deil sadece internet sitesinden bakmak ama gercekten iyi anlatmissiniz.

 8. ******Yarın Bizm İngilizce Sınav Var Çalışmak İstemiyoruz Site Güzel Ama Anlamıyoruz ******

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


DİKKAT AŞAĞIDAKİ YAZIYI OKUMADAN YORUM YAZMAYIN!
TÜRK CEZA KANUNU MADDE 125. - (1) Sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.
Yazılan tüm yorumlar ve IP adresleri veritabanında ve sunucu kayıtlarında tutulmaktadır. Hakaret ve sövme durumunda savcılık kanalıyla kişilerin IP adresinden yerleri tespit edilebilmektedir. Sövenler hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır. Yorumlarınızı dikkatli yapınız!

TANITIM: İngilizceDers.org sitesi bedava ingilizce ders içerir. Bu sitede yer alan ingilizce ders kitabı konu anlatımları öğrencilere yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.
TELİF UYARISI: Bu sitedeki çalışmalar (ingilizce ders) özgün olup, bir emeğin ürünüdür. İzinsiz başka bir sitede yayınlanması veya paylaşılması yasaktır. Telif hakkı ingilizcenet.org yabancı dil eğitim projesine aittir.
HER TÜRLÜ SORUN İÇİN İRTİBAT KURUNUZ:
İLETİŞİM: ingilizceforum@gmail.com