The Future Perfect Continuous Tense

Topics: , , ,

The Future Perfect Continuous Tense

Cümle Yapısı

Olumlu hali özneden sonra “will have been” getirilerek ve temel fiile “-ing” takısı eklenerek yapılır.

I will have been playing chess for three hours. (Ben üç saattir satranç oynuyor olmuş olacağım.)

Olumsuz hali “will” ile “have” arasına “not” getirilerek yapılır. Soru hali ise “will” öznenin önüne getirilerek yapılır.

Kullanımı

Gelecekte bir işi ne kadar süredir yapıyor olduğunuzu ifade etmek için bu tense’i kullanabilirsiniz.Günlük hayatta pek kullanılmayan bir tense’dir.

By 2020, I will have been teaching English for twenty years. (2020’ye kadar İngilizceyi yirmi yıldır öğretiyor olmuş olacağım.)

Bu tense ile süreklilik bildiren fiilleri kullanabiliriz. Bir anda olup biten veya aniden gerçekleşen olayları bu tense ile anlatmak mümkün değildir.

2 thoughts on “The Future Perfect Continuous Tense

    • neither/norun nasıl kullanılıdığını lütfen birsiadamgibi anlatsın çok dinledi m ve anladım ama unuttum
      testlerdeboş oluyorum.
      karıştıyor beynim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


DİKKAT AŞAĞIDAKİ YAZIYI OKUMADAN YORUM YAZMAYIN!
TÜRK CEZA KANUNU MADDE 125. - (1) Sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.
Yazılan tüm yorumlar ve IP adresleri veritabanında ve sunucu kayıtlarında tutulmaktadır. Hakaret ve sövme durumunda savcılık kanalıyla kişilerin IP adresinden yerleri tespit edilebilmektedir. Sövenler hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır. Yorumlarınızı dikkatli yapınız!


TANITIM: İngilizceDers.org sitesi bedava ingilizce ders içerir. Bu sitede yer alan ingilizce ders kitabı konu anlatımları öğrencilere yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.
TELİF UYARISI: Bu sitedeki çalışmalar (ingilizce ders) özgün olup, bir emeğin ürünüdür. İzinsiz başka bir sitede yayınlanması veya paylaşılması yasaktır. Telif hakkı ingilizcenet.org yabancı dil eğitim projesine aittir.
HER TÜRLÜ SORUN İÇİN İRTİBAT KURUNUZ:
İLETİŞİM: ingilizceforum@gmail.com

error: