İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Given that bağlacı, kullanımı ve örnekler

Given that bağlacı, kullanımı ve örnekleri ile ilgili bu yazımızda given that bağlacının İngilizce kullanımına ve Türkçe anlamına yer veriyoruz. YDS İngilizce sınavlarında son yıllarda sıkça karşımıza çıkan given that bağlacı nedir, İngilizce kullanımı nasıldır? Given that bağlacının örnek cümlelerle kullanımı…

* Given that nedir? 

İngilizcede given that, söz konusu olan bir durumu veya bir varsayımı ifade etmek için kullanılan bir koşul bağlacıdır. Given that bağlacı, “diyelim ki, farz edersek, olduğunu düşünürsek, göz önüne alındığında” gibi anlamlara gelir.

Given that  /  Given the fact that 

İngilizce tanımı:

taking a fact into account (Collins)
In consideration of the fact that.

Türkçe karşılığı:

Given that:  olduğunu düşünürsek, -dığını düşünürsek, göz önüne alınırsa 

Given the fact that: … göz önünde tutulursa, … göz önüne alınacak olursa

Örnek cümleler:  

Şimdi given that bağlacıyla ilgili örnek cümleleri inceleyelim.

The widening deficit is a surprise outcome given that the economy grew faster than expected over the last year.
(Ekonominin geçtiğimiz yıl beklenenden daha hızlı büyüdüğü göz önüne alındığında, bütçe açığının artması sürpriz bir sonuç oldu.)

Given that the economy is predicted to grow below trend, employment is expected to grow slower than the labour force and the unemployment rate is expected to rise gradually to around 4¼ per cent.
(Ekonominin trendin altında büyüyeceğinin tahmin edildiği göz önüne alındığında, istihdamın işgücünden daha yavaş artması ve işsizlik oranının kademeli olarak yüzde 4¼ civarına yükselmesi bekleniyor.)

The latest growth outturn leaves our whole-year forecast of 5.3 percent a little too downbeat given that the economy has to slow to around 4.6 percent in the fourth quarter.
(Son büyüme verileri, ekonominin dördüncü çeyrekte yüzde 4,6 civarına yavaşlaması gerektiği göz önüne alındığında, yüzde 5,3’lük tüm yıl tahminimizin biraz fazla kötü olmasına neden oluyor.)

While many countries achieve holding elections during wartime, Ukrainian officials say this is impossible, given the fact that the country is fighting for its existence, with roughly 20 percent of it occupied by Russian forces and millions of people displaced.
(Pek çok ülke savaş zamanında seçim yapmayı başarsa da Ukraynalı yetkililer, ülkenin yaklaşık yüzde 20’sinin Rus güçleri tarafından işgal edildiği ve milyonlarca insanın yerinden edildiği gerçeği göz önüne alındığında bunun imkansız olduğunu söylüyor.)

İlk yorum yapan siz olun

Yorum formunu doldururken dikkat edilmesi gerekenler:

 • İsim ve eposta bilgilerini girmek tercihine bağlıdır.
 • Ad soyad kısmına sadece isim veya rumuz yazınız.
 • Eposta adresi belirtilirse gizli kalacaktır.
 • Güvenlik gereği IP adresi yorumla birlikte kaydedilir.
 • Web sitesi kısmını boş bırakınız.
 • Ziyaretçiler yazdıkları yorumların içeriğinden sorumludur.
 • Uygun görülen yorumlar yayımlanacaktır.
 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  error:
  Verified by MonsterInsights