İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Provided that bağlacı, kullanımı ve örnekler

Bu yazımız provided that bağlacı, kullanımı ve örnekleri ile ilgilidir. Provided that bağlacının Türkçe anlamına, İngilizce kullanımına ve örnek cümlelere yer veriyoruz. YDS İngilizce sınavlarında son yıllarda  sıkça karşımıza çıkan provided that bağlacı nedir ve nasıl bir kullanıma sahiptir?

Provided (that)  

İngilizce tanımı:

If; only if  (Cambridge).
with the purpose that, with the result that. 

Türkçe karşılığı:

…-mek şartıyla, …-mesi koşuluyla, eğer

Provided that bağlacı, koşul bildirmek için kullanılan bir bağlaçtır. İngilizcede koşul bildiren bağlaçlar (if, only if, as long as, so long as) ile aynı anlama gelir ve kullanım olarak da aynıdır. Provided that bağlacı providing that şeklinde de kullanılabilir. Providing that, informal ifade şekli olarak bilinir.

Provided that ile ilgili örnek cümleler:  

I will continue writing the sample sentences, provided that they are helpful to readers.
(Örnek cümleleri okuyuculara faydalı olması koşuluyla yazmaya devam edeceğim.)

This cloud operating system allows you to install external softwares, provided that they are developed in Silverlight and are available on Internet or your computer.
(Bu bulut işletim sistemi, Silverlight’ta geliştirilmiş olması ve internette veya bilgisayarınızda mevcut olması koşuluyla harici yazılımlar kurmanıza olanak sağlar.)

The platform will offer a general amnesty to suspended accounts, provided that they have not broken the law or engaged in egregious spam.
(Platform, yasayı ihlal etmemiş veya ciddi spam yapmamış olması koşuluyla, askıya alınan hesaplara genel af sunacak.)

The Spanish authorities announced that they would allow entry to unvaccinated children as well, provided that they are travelling together with their vaccinated parents.
(İspanyol yetkililer, aşılı ebeveynleriyle birlikte seyahat etmeleri koşuluyla aşılanmamış çocukların da girişine izin vereceklerini açıkladı.)

The Spanish Government has decided to permit European Union citizens to enter the country without being subject to COVID-19 test and self-isolation requirements, provided that they hold a Digital Green Certificate from June.
(İspanya Hükümeti, Haziran ayından itibaren Dijital Yeşil Sertifikaya sahip olmaları koşuluyla, Avrupa Birliği vatandaşlarının COVID-19 testi ve kendi kendine izolasyon gerekliliklerine tabi olmaksızın ülkeye girişlerine izin vermeye karar verdi.)

Citation-based metrics are proper tools in journal assessment provided that they are accurate and used in an informed way.
(Atıf bazlı ölçümler, doğru olmaları ve bilinçli bir şekilde kullanılmaları koşuluyla dergi değerlendirmesinde uygun araçlardır.)

A carefully balanced portfolio or even one just filled with super low-risk bonds can make the job done provided that you are patient and not in a huge rush.
(Dikkatlice dengelenmiş bir portföy veya hatta süper düşük riskli tahvillerle doldurulmuş bir portföy bile sabırlı olmanız ve çok acele etmemeniz koşuluyla işin yapılmasını sağlayabilir.)

I have a lot to offer provided that I am allowed to prove myself.
(Kendimi kanıtlamama izin verilirse, sunabileceğim çok şey var.)

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error:
Verified by MonsterInsights