İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Only if bağlacı, kullanımı ve örnek cümleler

Only if kullanımı ve örnekleri ile ilgili bu yazımızda “only if bağlacının İngilizce kullanımını anlatacağız. YDS İngilizce sınavlarında son yıllarda sıkça karşımıza çıkan only if bağlacı nedir? İngilizcede only if bağlacı kullanımı nasıldır?

Şimdi only if kullanımını örnek cümlelerle birlikte görelim.

Only If Bağlacı Kullanımı

İngilizcede only if daha güçlü bir koşul bildirmek için kullanılan bir bağlaçtır. Diğer bir ifadeyle only if ifadesi Türkçeye “ancak … olursa” veya “sadece … olması şartıyla” şeklinde çevrilebilir.

Only if bağlacı ile bir koşul belirtiriz; fakat belirttiğimiz koşul çok güçlüdür. Cümlede belirtilen koşulun gerçekleşmesiyle bir şeyin mümkün olacağını ifade etmek için kullanabiliriz.

Only if bağlacı anlam olarak if ile yakındır. Ancak daha güçlü bir koşul belirtmek için kullanılır. Belirtilen koşulu vurgulamak ve önemini ortaya koymak için tıpkı providing that bağlacı gibi only if kullanırız.

Şimdi only if kullanımıyla ilgili örnek cümlelere göz atalım:

We will manufacture these bags only if we can obtain the right leather.” (Bu çantaları ancak doğru deriyi elde edebilirsek üreteceğiz.)

I will let you play computer games only if you finish the food on your plate.” (Bilgisayar oyunu oynamana ancak tabağındaki yemeği bitirirsen izin vereceğim.)

They will go to Germany only if they can get a residence permit.” (Almanya’ya ancak oturma izni alabilirlerse gidecekler.)

Yukarıdaki örnek cümlelerde görüldüğü gibi only if bağlacı çok güçlü bir koşul belirtmektedir. Anlam olarak “ancak … olursa” manasını vermektedir.

Only if kullanımıyla ilgili diğer bir husus devrik cümle kurulumudur. 

Koşulu cümlenin en başında belirtirsek, yani cümleye only if ile başladığımızda, ana cümle devrik olur. Yukarıda verdiğimiz örnekleri bu defa only if kısmını başa getirerek tekrar yazalım:

Örnek1: “Only if we can obtain the right leather will we manufacture these bags.” (Bu çantaları ancak doğru deriyi elde edebilirsek üreteceğiz.)

Örnek2: “Only if you finish the food on your plate will I let you play computer games.” (Bilgisayar oyunu oynamana ancak tabağındaki yemeği bitirirsen izin vereceğim.)

Örnek cümlelerde görüldüğü gibi koşul belirten only if kullandığımız tümce öne getirildiğinde asıl cümlemizde will özneden önce getirilerek, cümle devrik hale dönmüştür.

Only if kullanımıyla ilgili örnek cümle kurmak ister misiniz? Cevabınız evetse, aşağıdaki yorum formuna cümlenizi yazıp gönderin, bu sayfada yayınlayalım.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum formunu doldururken dikkat edilmesi gerekenler:

 • İsim ve eposta bilgilerini girmek tercihine bağlıdır.
 • Ad soyad kısmına sadece isim veya rumuz yazınız.
 • Eposta adresi belirtilirse gizli kalacaktır.
 • Güvenlik gereği IP adresi yorumla birlikte kaydedilir.
 • Web sitesi kısmını boş bırakınız.
 • Ziyaretçiler yazdıkları yorumların içeriğinden sorumludur.
 • Uygun görülen yorumlar yayımlanacaktır.
 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  error:
  Verified by MonsterInsights